RSS

Celtycki piec garncarski sprzed ponad 2 tys. lat odkryty w Samborowicach (woj. śląskie)

30 Paźdź

Zespoły archeologiczne z Muzeum Śląskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego osiągnęły kolejny sukces. Odkryto tam kilkaset fragmentów naczyń ceramicznych w świetnie zachowanym piecu garncarskim, którego ponad 2 tys. lat temu używali Celtowie.

Osady celtyckie w Polsce występowały w trzech regionach. Pierwsze ślady Celtów odkryte zostały na terenie Śląska. Drugi ośrodek kultury celtyckiej istniał w południowej części Górnego Śląska, natomiast trzeci – na terenach Małopolski – od Krakowa po Nidę i Rabę, oraz obszar nad górnym Sanem.

To właśnie na Nizinie Śląskiej, dokładnie na Płaskowyżu Głubczyckim graniczącym z Czechami, na osadzie celtyckiej datowanej na przełom III i II w. pne, archeolodzy odkryli piec do wypału ceramiki ze świetnie zachowanym rusztem.

Piec składa się z dwóch komór. Zachowała się również poprzednio wspomniana płyta gliniana z otworami. W przeszłości garncarze celtyccy ustawiali na tym ruszcie gliniane naczynia. Następnie w jamie przypiecowej rozpalano ogień, aby gorące powietrze przepływające kanałami wlotowymi i otworami w ruszcie nadało im odpowiednią twardość i barwę.


Przekrój przez jamę przypiecową oraz komorę pieca wraz z rusztem, na którym układano naczynia do wypału, źródło: muzeumslaskie.pl

 

Piec usytuowany był w pobliżu rzeki. Przylega do niego głęboka jama, wokół której archeolodzy znaleźli ślady po słupach. Wygląda więc na to, że mogła być ona zadaszona. Z reguły w tego typu instalacjach nie znajduje się wielu naczyń lub ich pozostałości. Inaczej było w przypadku Samborowic. Tutaj w czasie wykopalisk wydobyto aż kilkaset różnego rodzaju fragmentów naczyń ceramicznych. Były to odpady poprodukcyjne – naczynia, które posiadały jakiś defekt i nie nadawały się do użytku lub sprzedaży.

Widok na jeden z wykopów archeologicznych, w którym odkryto piec do wypału ceramiki. Na zdjęciu widoczna jama przypiecowa oraz komora pieca z niemal kompletnie zachowanym rusztem, źródło: muzeumslaskie.pl

 

Ogromna ilość znalezionego materiału pozwoli na przeprowadzenie różnorodnych analiz dotyczących sposobu wykonania naczyń. Naukowcy zwracają uwagę na fakt, że niemal wszystkie znalezione tam relikty ceramiczne wykonano na kole. Celtowie zaś uważani są za swego rodzaju innowatorów. To oni wprowadzili na ziemie polskie znajomość toczenia naczyń na kole i zaawansowanej metalurgii. Piec w Samborowicach obsługiwany był wg badaczy przez wysoce wyspecjalizowanego rzemieślnika. Nie każda celtycka osada miała tego typu instalacje. Produkowane naczynia trafiały zapewne nie tylko do jej mieszkańców, ale również innych okolicznych osiedli zamieszkiwanych przez Celtów.

Odkrycia pod Raciborzem to chleb powszedni dla archeologów. Jest to swego rodzaju kraina znalezisk, miejsce tak bogate kulturowo i historycznie, że – kolokwialnie mówiąc – gdzie nie wbije się łopaty, tam istnieje duże prawdopodobieństwo, że coś się odkryje. To samo tyczy się np. Ponidzia, o którym więcej można poczytać w artykułach poniżej.

Więcej o odkryciu pieca i innych artefaktów w trakcie sierpniowych badań pracowników Muzeum Śląskiego i Wydziału Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego można usłyszeć w klipie z udziałem dr-a Przemysława Dulęby i Jacka Soidy – naukowców sprawujących pieczę nad wykopaliskami.

Opracowanie: Agnieszka Kozera

Źródła: Muzeum Śląskie

Nauka w Polsce

 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 30 października 2020 w Archeologia ziem polskich

 

Tagi: , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz